Pròximes activitats

Congressos

VII Congrés Català de Sociologia

Call for Papers English Version

“La postveritat i la manca de reflexió, una nova realitat del segle XXI?”

Tarragona, Universitat Rovira i Virgili,
21 i 22 d’abril de 2017

Les societats actuals estem immerses en una era de transformacions profundes a escala mundial En aquest panorama canviant i accelerat, la imaginació sociològica, en el sentit de Wright Mills, és imprescindible. La teoria i recerca sociològiques són l’eina clau per a la comprensió dels processos socials i la mirada crítica de les nostres societats. Els últims anys han estat marcats per una sèrie de canvis inesperats i de successives crisis que ens plantegen nous reptes. La societat catalana forma part d’aquesta globalitat i d’aquestes transformacions i no és aliena a aquests canvis, ans al contrari, ha constituït un panorama social i polític que esdevé de gran interès per a la comunitat internacional, científica i social. La sociologia pot ajudar a explicar, entendre i encarar aquests reptes i interrogants socials que tenim al davant, tant a nivell global com local, a través de la seva reflexió, mètode i anàlisis especialitzades.

El VII Congrés Català de Sociologia pretén ser un punt de trobada per als investigador/es dels diferents àmbits de recerca del nostre país. Us convidem a participar en el congrés presentant les vostres recerques actuals i participar en el debat i reflexió conjunta en el marc d’aquestes jornades. Els interessats podeu enviar propostes de comunicacions sobre qüestions vinculades a la recerca sociològica. Els grups de treball seran els següents: Sociolingüística; Moviments Socials; Població i Territori; Cultura i Religió; Treball; Tècniques i Mètodes; Teoria Sociològica; Educació; Desigualtats Socials, Famílies i Grups de Convivència; Migracions; Gènere; Sostenibilitat i Medi Ambient; Joventut, Gent Gran i Generacions; Poder i Control Social; i Joves Sociòlegs.

Presentació de resums als Grups de Treball:
Els resums es poden presentar en Català, Castellà, Anglès o Francès. Han de tenir una extensió màxima de 300 paraules, per a una comunicació d’una durada de 15 minuts aproximadament, d’acord amb les instruccions de cada Grup de Treball. Ha de constar necessàriament de: pregunta de recerca, marc teòric, metodologia i principals resultats. Es poden presentar un màxim de dues comunicacions per persona.

Cal fer l’enviament de resums mitjançant aquest enllaç.

A través de la plana web d’enviament s’ha d’indicar el grup de treball.

Grups de Treball: 

  1. Sociolingüística. Coordinadora: Anna Torrijos, Generalitat de Catalunya (atorrijos@gencat.cat).
  2. Moviments socials. Coordinador: Alejandro Pizzi, UV (Alejandro.pizzi@uv.es).
  3. Població i Territori. Coordinadora: Elena Vidal, Universitat de Ginebra (elena.vidal@unige.ch).
  4. Cultura i Religió. Coordinadors/es: Maria del Mar Griera, UAB (mariadelmar.griera@uab.cat); i Dafne Muntanyola, UAB (Dafne.Muntanyola@uab.cat).
  5. Treball. Coordinador: Oscar Molina, UAB (oscar.molina@uab.cat).
  6. Tècniques i mètodes. Coordinadors: Joel Martí, UAB (joel.marti@uab.cat) i Montse Simó, UB (msimo@ub.edu).
  7. Teoria Sociològica. Coordinadora: Olga Serradell, UAB (olga.serradell@uab.cat).
  8. Educació. Coordinadors: Dolors Mayoral Arqué, UdL (dmayoral@geosoc.udl.cat) i Cecilio Lapresta, UdL (clapresta@geosoc.udl.cat).
  9. Desigualtat Socials. Coordinadors: Cristina Sanchez, UdG (cristina.sanchez@udg.edu) i Roger Campdepadrós, UdG (roger.campdepadros@udg.edu).
  10. Famílies i Grups de convivència. Coordinadora: Anna Escobedo, UB (anna.escobedo@ub.edu).
  11. Migracions. Coordinadors: Blanca Garcés, UPF (blanca.garces@upf.edu) i Martine Camiade, Universitat de Perpignyà Via Domícia, UPVD (camiade@univ-perp.fr).
  12. Gènere. Coordinadores: Lidia Puigvert, UB (lidia.puigvert@ub.edu) i Tinka Schubert, URV (Tinka.Schubert@gmail.com).
  13. Sostenibilitat i medi ambient. Coordinadors: Sebastià Riutort, UB (sriutort@ub.edu) i Josep Espluga, UAB (joseplluis.espluga@uab.cat).
  14. Joventut, Gent Gran i Generacions. Coordinador: Pau Serracant, Generalitat de Catalunya (pserracant@gencat.cat) i  Montserrat Mora Fernández, Ajuntament de Barcelona (mmora.ev@gmail.com).
  15. Poder, Control Social i Conflicte. Coordinador: Diego Torrente, UB (diego.torrente@ub.edu).
  16. Joves Sociòlegs. Coordinadors: Mar Joanpere, UB (mar.joanpere@ub.edu), Josep Ubalde, URV (josep.ubalde@urv.cat), Paquita Sanvicén, UdL (psanvicen@geosoc.udl.cat) i Amado Alarcón, URV (amado.alarcon@urv.cat).

Agenda provisional

Dates clau:

Tancament de les inscripcions on line: 1 d’abril de 2017

Termini per enviament de resums ampliat fins al 15 de febrer de 2017

Notificació d’acceptació: 1 de març de 2017

Inscripció amb preu reduït: 15 de març de 2017

Dies del congrés: 21 a 22 d’abril de 2017

 

Inscripcions
Almenys un dels signants de les comunicacions acceptades ha d’estat inscrit per a que la comunicació aparegui al llibre de resums.

Incripció membres fins el 15 de març 80 €
Inscripció membres 130 €
Inscripció no membres fins el 15 de març 120 €
Inscripció no membres 170 €
Inscripció estudiants membres fins el 15 de març 40 €
Inscripció estudiants membres 70 €
Inscripció estudiants no membres fins el 15 de març 60 €
Inscripció estudiants no membres 90 €
Inscripció estudiants no graduats 10 €

(Els estudiants en les diverses modalitats han de presentar documentació acreditativa)

(*) Les inscripcions de no associats inclouen un any d’inscripció a l’ACS. Els preus dels dinars no s’inclouen en els preus d’inscripció.

Inscripcions a través de:

http://blogs.iec.cat/acs/category/activitats/congressos/

http://wwwa.fundacio.urv.cat/congressos/vii-congres-catala-sociologia/inscripcio-participant

 

Secretaria Tècnica i Suport Administratiu:
Oficina de congressos de la URV: congressos@fundacio.urv.cat
Secretaria de l’ACS: acs@iec.cat

V Congrés Europeu de Teoria Sociològica

El V Congrés Europeu de Teoria Sociològica, que se celebrarà els propers 29 i 30 d’agost, a Barcelona, sota el títol de Rethinking Social Change.

Aquest congrés s’organitza des de l’Associació Europea de Sociologia (ESA) i l’ACS ha decidit col·laborar-hi. D’aquesta manera contribuïm a la projecció internacional de les aportacions que s’estan fent a la teoria sociològica des de la sociologia catalana.

En aquest enllaç trobareu informació sobre el Congrés, amb la crida per l’enviament d’abstracts, per si és del vostre interès. Com veureu, la inscripció al té un preu reduït per membres de la ESA i de l’ACS.

Podeu inscriure-us-hi a través d’aquest enllaç. Us invitem a participar-hi!

Per qualsevol altra informació que necessiteu al respecte adreceu-vos a: esa_rn29@gmail.com

IV Congrés de joves sociòlegs

L’Associació Catalana de Sociologia col·labora amb l’Associació de Joves en Sociologia, que organitza el Congrés Català de Joves Sociòlegs.

IV Congrés Català de Joves Sociòlegs: «Joves perspectives»

Dates:29 i 30 d’abril de 2011

Lloc: Facultat de Ciències Polítiques i Sociologia de la UAB

El III Congrés Català de Joves Sociòlegs va tenir lloc el 28 i 29 d’abril de 2006 a la Facultat de Ciències Econòmiques i Empresarials de la Universitat de Barcelona, sota el nom «Mirades Crítiques».

Manel Castell, professor de la Universitat Oberta de Catalunya, va fer la sessió inaugural  amb la conferència «La sociologia al segle XXI».

També es van fer dues taules rodones: «Eines digitals i àudiovisuals en l’anàlisi sociològica» i «Experiències en la sociologia dels Països Catalans»

La clausura del congrés va anar a càrrec de Jordi Porta, president d’Òmnium Cultural.

Van participar-hi més de 270 persones, entre estudiants i llicenciats de sociologia d’arreu dels Països Catalans.

Primer Fòrum Mundial de Sociologia de l’AIS

Sociological research and public debate

Dates: del 5 al 8 de setembre de 2008
Lloc: Facultat de Geografia i Història, Facultat de Filologia i Edifici Històric de la UB, Fundació Blanquerna de la Universitat Ramon Llull, Centre de Cultura Contemporània de Barcelona.
Organitza: Internacional Sociological Association (ISA), en col·laboració amb l’Associació Catalana de Sociologia i la Federación Española de Sociología (FES).

Més informació a la pàgina web del Congrés: http://www.isa-sociology.org/barcelona_2008/